Відгуки членів Дніпропетровської обласної організації УТОС про надані НАІУ тонометри

Дніпропропетровська обласна організація УТОС, завдяки підтримці та співпраці з Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України, видала тонометри з голосовим виводом для осіб з інвалідністю першої та другої групи по зору. Люди попросили не називати їх імена, але подяку висловлювали залюбки.

“Хочу від щирого серця подякувати за автоматичний голосовий тонометр, який я отримала завдяки Вам. Раніше я не могла самоостійно виміряти свій тиск. В цьому приладі інструкція дуже зрозуміла, то ж можна швидко навчитися самій стежити за своїм здоров’ям та вимірювати свій тиск. Тонометр з мовним виводом – особливо необхідна річ для незрячої людини, у якої з віком погіршується стан здоров’я, а до лікаря не завжди можна звернутися самостійно”.

“Мій старий подібний тонометр ось уже рік, як вийшов з ладу, і полагодити його в мене не було можливості. Але в моєму віці життєво важливо постійно стежити за тиском та частотою пульсу” – Тетяна.

“Тим більше, у мене кілька років тому діагностували аритмію та гіпертонію. І раптом зненацька така радість! Такий подарунок! З цим тонометром я можу стежити за станом здоров’я самостійно, мені не потрібна допомога сторонніх людей. Адже це дуже важливо”!

“Дякую Вам, дорогі друзі. Так, так, саме друзями хочеться назвати тих, хто не стоїть осторонь проблем простих людей.”

“В наш нелегкий час, коли все більше людей потребує турботи та матеріальної допомоги стає важко знайти людей, які здатні сприймати чужі проблеми, як свої. І як чудово що такі люди все таки є. Надаючи допомогу, ви надаєте не просто матеріальні цінності, а даруєте радість та надію на краще життя. Хочеться ще раз щиро подякувати за Вашу підтримку та за Ваші щирі і чуйні серця.”
“Нехай Ваша доброта і щедрість повернуться до Вас сторицею. Нехай Бог Вам пошле міцного здоров’я, радості і щастя!”

Василь Горбенко, голова Дніпропетровської обласної організації УТОС

Вінницький осередок товариства незрячих розпочав співпрацю із благодійним фондом

Джерело: https://vn.20minut.ua/Zdorovya/vinnitskiy-oseredok-tovaristva-nezryachih-rozpochav-spivpratsyu-iz-bla-11952356.html

Під час війни матеріальної і моральної допомоги і підтримки потребують не лише військові і вимушені переселенці, але й люди з особливими потребами. Серед них – і вінничани із порушеннями зору. 

Їм вирішив допомогти Благодійний фонд «Вінниця — комфортне та безпечне місто». Зокрема, понад 300 членів вінницького осередку Українського товариства сліпих у безкоштовно отримали набори смачненької замороженої піцу із Німеччини. 

— Ми намагалися роздати отримані набори піци швидко. Дуже вдячні за підтримку керівникам фонду «Вінниця — комфортне та безпечне місто» Андрію Ковальову і Катерині Поджаренко. Сподіваємося на подальшу співпрацю, — сказав голова Вінницької обласної організації УТОС Віктор Зелінський.   

— У часи війни такі подарунки піднімають настрій людям із порушенням зору, більшість із яких – у віці. Для них це справжнє свято, — додала представниця обласної організації незрячих Світлана Мельник  

Пресслужба Вінницької обласної організації УТОС

Члени Львівської обласної організації УТОС відвілали виставку еопікторіальної фотографії “Синергія” Світлани та Костянтина Ткаченків

Завжди тішить те, що знаходяться люди, які прагнуть допомогти людям з порушеннями зору почувати себе максимально незалежним не тільки в побуті, а навіть у сприйнятті творів мистецтва. В приміщенні Львівської національної академії мистецтв працює виставка неопікторіальної фотографії “Синергія” Світлани та Костянтина Ткаченків, яка приїхала з Кривого Рогу, де вона вперше була експонована в галереї “Арткрафтоїл“.

На запрошення доцентки, завідувачки кафедри Львівської національної академії мистецтв, Olesya Datsko група членів нашої організації мала можливість відвідати цю виставку.
Ознайомлення з експонатами виставки проходить під супровід запису знаменитої Львівської співачки Соломії Крушельницької, яка оспівує Тірренське море, а фотографії цього моря інтерпретовані у технології неопікторіальної фотографії, представленої у тактильному форматі. “Синергія”-інклюзивна виставка для людей з порушенням зору або тих, хто хоче спробувати побачити світ “на дотик “. Унікальна технологія неопікторіальних зображень дозволить вам відчути мистецтво по-іншому.
Щира подяка авторам виставки за чудову ініціативу та надзвичайно цікаві експонати, а п.Олесі – за запрошення та цікаву інтерпретацію цієї виставки.
Любов Кукуруза, голова Львівської ОО УТОС

Вебінар «Безпека укриття: міжнародний та національний рівень»

Джерело: https://naiu.org.ua/archives/news/vebinar-bezpeka-ukryttya-mizhnarodnyj-ta-naczionalnyj-riven 

Запрошуємо вас взяти участь у вебінарі, який відбудеться 30 січня з 11:00 до 12:30 год. на платформі ZOOM. Захід присвячений важливим питанням безпеки укриттів і надасть цінну інформацію про міжнародний досвід та українські реалії в цій сфері.

Експерт вебінару: Тетяна Жидкова, консультантка з питань архітектури і будівництва НАІУ, кандидат технічних наук, доцент Національного авіаційного університету.

Програма вебінару включає:

  • Огляд нормативної бази та законодавства щодо безпеки укриттів.
  • Міжнародний досвід у сфері цивільного захисту населення.
  • Аналіз актуальних проблем в Україні в контексті безпеки укриттів.
  • Обговорення практичних прикладів доступності укриттів.
  • Відповіді на запитання учасників.

Цільова аудиторія:

  • Представники громадських організацій людей з інвалідністю
  • Представники органів влади та місцевого самоврядування
  • Фахівці будівельної галузі
  • Особи, які займаються питаннями доступності

Як приєднатися:

Реєстрація відкривається безпосередньо перед початком заходу, з 10:50 год.
Мова: українська.

Не пропустіть можливість дізнатися більше про важливі аспекти безпеки укриттів, міжнародні практики та українські реалії!

Захід організовано в рамках проєкту «Посилення потенціалу громадських організацій людей з інвалідністю у процесі прийняття рішень у відновленні та створенні доступного середовища», який реалізує НАІУ за підтримки Організації людей з інвалідністю Данії (DPOD).

Вінницька обласна організація Українського товариства сліпих інформує про свою роботу

Саме такою хотілось бачити нам Вінницю у грудні – морозною та засніженою. Проте, справжньою зимовою погодою останній місяць 2024 року не надто порадував; лише декілька днів у грудні порадували рясним снігопадом та невеликим морозцем.

Останній місяць року традиційно відзначається остаточним підбиттям підсумків роботи організації за поточний рік. На межі листопада – грудня відбулися підсумкові

засідання правлінь всіх чотирьох первинок обласної організації, на яких було підбито підсумки роботи за 2024 рік та окреслено плани роботи на рік наступний. Узагальнило роботу Вінницької ОО УТОС правління обласної організації, засідання якого відбулося 5 грудня. Окрім звітів первинок про пророблену роботу за поточний рік, одним із ключових питань, що розглядались на засіданні, було клопотання Могилів-Подільської групи щодо відновлення Могилів-Подільської ТПО.

У грудні про свою роботу звітувала Вінницька міська рада. 3 грудня відбулося дві інформаційні зустрічі з громадськістю, під час яких команда Вінницької міської ради прозвітувала про виконання бюджету за 10 місяців 2024 року для представників галузі охорони здоров’я та громадських організацій соціального спрямування. Про основні показники видатків та доходів за цей період розповіли заступниця міського голови Г провела неформальну зустріч Галина Якубович, директорка департаменту фінансів ВМР Антоніна Лесь, директор департаменту економіки та інвестицій Максим Мартьянов. В інформаційному заході також взяли участь директори профільних департаментів міської ради: соціальної політики та охорони здоров’я.

Соціальна галузь – це про пріоритет «Турбота». Сюди входять видатки на підтримку малозахищених верств населення, зокрема, людей з інвалідністю по зору, які в поточному році забезпечувались грошовою та продуктовою підтримкою, отримували грошову компенсацію на оплату комунальних послуг.

4 грудня відбулася презентація проекту бюджету Вінницької територіальної громади на наступний рік, а 5 грудня – представлення Програми соціально-економічного розвитку громади на наступний рік.

Всі три заходи відвідали представники Вінницької ТПО УТОС, де піднімали питання подальшої співпраці з місцевою владою та громадськими організаціями на благо осіб з інвалідністю по зору, забезпечення їх в наступному році пільгами та соціальними гарантіями, що були в 2024 році.

До міжнародного Дня людей з інвалідністю багато членів обласної організації на місцевому рівні отримали заохочення у різній формі. Вінницька міська рада відзначила 5 членів організації грошовими винагородами, стільки ж членів організації отримали грошові премії і в Могилеві-Подільському. Всі члени УТОС міста Вінниці, що мають інвалідність І та ІІ групи отримали продуктові набори, а 8 членів Жмеринської групи Вінницької ТПО отримали подарунки від місцевої фірми «Провіант». Жмеринська міжрайонна організація Червоного Хреста України відзначила подарунками активних членів УТОС міста Жмеринки.

Змістовною і цікавою була зустріч членів Барської ТПО з представниками Місії служіння незрячим, що відбулася 18 грудня в клубі ПОГ «Барське УВП УТОС». Гості прийшли до барчан вже не вперше, але цього разу зустріч пройшла в теплій, сімейно-різдвяній обстановці, з музичними номерами та щедрими подарунками для гостей.

На засідання правління Калинівської ТПО прийшли гості – представники місцевих фермерів, які принесли членам ТПО продуктові подарунки.

Немирівська ТПО до Дня людей з інвалідністю провела неформальну членів ТПО, що мешкають у Немирівській ТГ; розглянуто основні напрямки роботи організації на наступний рік, 32 учасники зустрічі отримали продуктові подарунки. Продуктові набори отримали члени Немирівської ТПО, що мешкають у містечку Ладижин, а члени організації Теплицької громади отримали грошову допомогу по 500 гривень кожному.

До новорічних свят керівництво ПОГ «Вінницьке ТПО УТОС» забезпечило працівників підприємства, що мають дітей до 14 років, новорічними подарунками, які виділила Вінницька міська рада.

У Міжнародний день людей з інвалідністю колектив художньої самодіяльності Вінницької ТПО УТОС запросили до Обласного пансіонату для людей з інвалідністю та людей похилого віку. Це вже другий візит УТОСівців до Пансіонату за поточний рік, але, як зазначила у своєму вітальному слові в. о. директора закладу Катерина Якимчук «символічно, в такий день зустрітися з друзями, тим більше, що у Пансіонаті існує група членів УТОС, члени якої постійно відчувають підтримку організації». Гості представили мешканцям Пансіонату свою нову художню програму, згадали визначних осіб з інвалідністю по зору і, звичайно ж, вшанували пам’ять полеглих бійців за незалежність України.

З новою концертною програмою та невеликими подарунками для членів УТОС закладу вінничани завітали 12 грудня до Обласного психоневрологічного інтернату, що знаходиться у селищі Вороновиця Вінницького району. Наш колектив тут також є бажаним гостем, оскільки концертна програма вінничан до душі мешканцям інтернату.

На початку зустрічі голова правління Вінницької ТПО УТОС Віктор Зелінський вручив членські квитки трьом мешканцям інтернату, що мають інвалідність по зору. А концертна програма пройшла під бурхливі оплески глядачів. Директорка закладу Лілія Комар вручила подяку гостям і, спільно з колективом, запросили вінничан частіше приїжджати в гості.

Проте, це був не останній візит до Вороновицького закладу від Вінницького УТОСу в 2024 році. 20 грудня, за підтримки благодійних організацій та небайдужих громадян, Вінницька ТПО УТОС доправила до закладу гуманітарну допомогу (одяг та взуття) і солодкі ласощі для всіх мешканців інтернату.

Ще одну цікаву зустріч організувала Вінницька ТПО УТОС в конференц залі ПОГ «Вінницьке УВП УТОС» 12 грудня. За сприяння Вінницько-Хутірського округу працівники бібліотеки-філії № 4 ВМ ЦБС разом з поетесами с. Вінницькі Хутори завітали до вінницьких УТОСівців, де організували та провели поетичний вечір “Все , що душа довірила словам”, а також передали аудіозаписи поезій.

Нагадаю, колектив художньої самодіяльності Вінницької ТПО УТОС 1 жовтня презентував свою концертну програму (а відтак і організацію) у бібліотеці на Вінницьких Хуторах. І от – відповідний візит

Ірина Малярська, Альона Нікітіна та Раїса Гончаренко дарували свої поезії слухачам. В залі панувала тепла дружня атмосфера, були потиски рук, обійми ,бажання ще й ще спілкуватися.

У Вінниці, на базі коледжу культури і мистецтв імені Миколи Леонтовича, три дні тривав соціальний творчий проект серед вимушених переселенців під назвою «Ми українці – всі одна родина». У ньому брали участь представники Маріуполя, Херсона, Миколаєва, Харкова тощо, які нині мешкають у нашому регіоні.

Родини вимушених переселенців співали, декламували вірші, грали на музичних інструментах, показували гімнастичні номери. Серед них була і творча сім’я Богдана і Людмили Ковалів. Зокрема, представник колективу художньої самодіяльності  Вінницької ТПО УТОС Богдан Коваль взяв активну участь у заході і виконав авторську пісню «З новим роком, Україно». Всі учасники отримали цінні подарунки.

На позитивній ноті закінчили рік шашкісти та шахісти Барської ТПО. 15 грудня було проведено сеанс одночасної гри з шашок, а 22 грудня – бліц турнір з шахів Барської ТГ.

Бажаємо всім нам у наступному році добра і благополуччя, творчих успіхів у роботі, а нашій країні – ЯКНАЙШВИДШОЇ ПЕРЕМОГИ!

Голова правління Вінницької ОО УТОС, Віктор Зелінський

На засіданні жіночого клубу йшлося, що плетіння спицями потрібно не лише для економії 

Джерело:  https://vn.20minut.ua/Kluby/na-zasidanni-zhinochogo-klubu-yshlosya-scho-pletinnya-spitsyami-potrib-11951124.html

Вперше цього року на базі вінницького підприємства незрячих пройшло засідання жіночого клубу «Лілея». Воно було присвячене плетінню спицями. Своїми вміннями і навичками у цьому ділилися майстрині із порушеннями зору Людмила Журавель і Наталя Філюк, які принесли на засідання власні вироби.

Людмила Журавель розповіла, що плетіння спицями опанувала ще в п’ятому класі, під час шкільного курсу домоводства. Вона вчилася тоді школі для сліпих дітей Києва. Людмила ділилася, як плести хатні тапочки. Також вона принесла зв’язані власними руками светри і кофти. 

-Вперше зв’язала светр мамі на День народження, коли вчилася в шостому класі столиці. Далі перейшла до школи Львова, і там мене продовжили вчити в’язанню, – розповіла Людмила. – На виробах створюю знайомі візерунки із журналів. Раніше мені їх диктували родичі. Я переписала ці візерунки шрифтом Брайля і таким чином можу їх повторювати. 

Людмила Журавель згадує буремні 90-і роки, коли вона була із малими дітьми. Тоді її корисне хобі стало в нагоді. Адже молода мати могла в’язати одяг для всієї родини, щоб не витрачати гроші, яких тоді майже всім бракувало, на придбання нових речей. 

Наталя Філюк також принесла свої в’язані вироби – комплект із шапочки і манішки та мочалку. Жінка розповіла, що в дитинстві, коли трохи бачила, почала в’язати. Її вчили цьому вдома. Школярці дуже хотілося опанувати це вміння, вона наполегливо йшла до мети і досягла її.     

Деякі учасники зустрічі розповіли іншим про свій досвід у в’язанні. Як виявилося, хтось трохи вміє це робити, інші зовсім ні. А лікар-офтальмолог Неля Кривецька принесла в’язані крючком речі свої бабусі. 

-Ми гуртом визначилися, що плетіння потрібно не лише для економії сімейного бюджету. Це заняття заспокоює і відволікає від проблем нинішнього складного життя, – розповіла керівник клубу «Лілея» Наталя Слюсарчук.      

Пресцентр Вінницької обласної організації УТОС 

Вчать пісні за допомогою шрифту Брайля та диктофону: творчий колектив ПОГ Вінницького УВП УТОС «Щщедрик» – готується до чергового концерту у Вінниці…

Цікавий сюжет про вінницький творчий колектив за посиланням нижче:

https://youtu.be/0TxeUaO7_Tc

Пресслужба вінницької обласної організації УТОС

Члени Львівської обласної організації УТОС відвідали музей  художника-модерніста

Ознайомлення з творами мистецтва не тільки приносить  естетичне  задоволення, але і заспокоює, змушує задуматись та по іншому  подивитись на багато речей. Члени Львівської обласної організації УТОС відвідали музей  художника-модерніста, яскравого представника Галицької художньої школи Володимира Патика.
Музей знаходиться на віллі 19 століття, де сама атмосфера наскрізь насичена духом творчості. Цікаві експозиції, форма їх подачі відвідувачам, демонстрація фільму про життя та творчість художника справили  на нас надзвичайно позитивне враження.
Щира подяка працівникам музею та всім, хто долучається  до збереження та популяризації творів мистецтва.
Любов Кукуруза, голова Львівської ОО УТОС

Відкритий лист Українського товариства сліпих Президенту України Володимиру Зеленському щодо законопроєкту №5344-д

Відкритий лист членів Українського товариства сліпих (УТОС) які обслуговуються та приймають участь у суспільному житті держави, працевлаштовані в діючих структурах УТОС по всій території підконтрольній України.

Президенту України Зеленському В.О.

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ

Шановний Володимире Олександровичу!

15 січня 2025 року Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю (реєстраційний № 5344-д від 18.11.2022).

Даний законопроект викликав серйозне занепокоєння у громадських організацій осіб з інвалідністю, зокрема і в Українського товариства сліпих, яке опікується понад 90 років захистом прав і законних інтересів осіб з інвалідністю по зору та наразі об’єднує понад 30 тисяч людей з порушеннями зору з яких понад 4 тисячі працевлаштовані на 52 підприємствах, заснованих Українським товариством сліпих, що залишились в УТОС (значна кількість підприємств знищена внаслідок бомбардувань та ракетно-дронових ударів агресором).

По-перше, процес ухвалення законопроекту № 5344-д супроводжувався процедурними порушеннями, а саме:

По-друге і найголовніше це те, що законопроект № 5344-д матиме серйозні негативні наслідки як для держави, так і для самих осіб з інвалідністю:

Реалізація закону потребуватиме додаткових видатків з державного та місцевих бюджетів, зокрема для сплати внесків до Державного фонду соціального захисту осіб з інвалідністю в зв’язку з невиконанням нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю у закладах державної чи комунальної власності, бо вони не мають вільних вакансій для працевлаштування із-за недофінансування (лист Міністерства фінансів України № 09030-29-3/9065 від 04.04.2023).

Суттєво скасовується фінансування заходів соціальної підтримки людей з інвалідністю за рахунок коштів Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, які наразі передбачені ще поки що діючою статтею 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», без визначення альтернативних чітких джерел їх фінансування в майбутньому.

Ухваленим законопроектом №5344-д передбачено:

– скасування фінансування навчання осіб з інвалідністю, їх соціальна, професійна, фізкультурно-спортивна та трудова реабілітації;

– скасування фінансової підтримки на технічне оснащення діючих і нових робочих місць для працевлаштування на них осіб з інвалідністю, а також для створення на робочому місці особи з інвалідністю належних санітарно-гігієнічних, виробничих і технічних умов згідно з індивідуальною програмою реабілітації особи з інвалідністю, для сотень діючих підприємств громадських об’єднань осіб з інвалідністю, які сьогодні забезпечують роботою тисячі людей з інвалідністю, в тому числі тих підприємств, які забезпечують своєю продукцією Збройні Сили України;

– скасовуються із-за неузгодженості з Податковим кодексом України податкові пільги для сотень діючих підприємств громадських об’єднань осіб з інвалідністю, які сьогодні забезпечують роботою тисячі людей з інвалідністю, праця людей з інвалідністю не є конкурентоспроможною на ринку праці та товарів;

– скасовуються норми щодо друку літератури шрифтом Брайля для незрячих громадян України та механізму фінансування виробництва такої літератури.

Натомість законопроектом №5344-д замість всіх цих важливих напрямків фінансування абсолютно абстрактно передбачено, що кошти державного фонду соціального захисту осіб з інвалідністю використовуються на забезпечення реалізації активних програм зайнятості, заходів з підтримки працевлаштування, забезпечення надання соціальних послуг при працевлаштуванні осіб з інвалідністю, на виконання інших програм і заходів, спрямованих на соціальний захист осіб з інвалідністю.

Важливим також є те, що законопроектом №5344-д передбачено скасування як таких підприємств громадських об’єднань осіб з інвалідністю, а їх в Україні наразі налічується не менше 300 і які сьогодні забезпечують роботою тисячі людей з інвалідністю. У Податковому кодексі України наразі передбачені пільги саме для таких існуючих підприємств і саме з цього кодексу йде відсилання до порядку отримання права користуватись цими пільгами, визначеного ще наразі діючими нормами Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», які скасовуються законопроектом 5344-д, що викликає нормативну неврегульованість ситуації щодо таких підприємств.

Натомість законопроектом №5344-д передбачено введення такого поняття як «Підприємства трудової інтеграції» та «підприємства захищеного працевлаштування», яких наразі в Україні ще не існує, але їм вже передбачені податкові пільги, якими вони будуть користуватись без всяких дозволів, а статус набуватимуть шляхом простого повідомлення.

Водночас, Податковий кодекс України наразі ще не регулює питання надання пільг неіснуючим «Підприємствам трудової інтеграції» та «підприємствам захищеного працевлаштування» і ще не відомо чи регулюватиме, бо це питання зменшення податкових надходжень, але наразі регулює питання надання пільг існуючим підприємствам громадських об’єднань осіб з інвалідністю, які відповідно до норм Податкового кодексу України мають мати дозвіл на користування пільгами, але не зможуть його отримати, бо законопроект №5344-д скасував інститут надання дозволів на користування пільгами, визначеними Податковим кодексом України.

Вищевикладені аргументи знайшли своє відображення в рішеннях Організації Об’єднаних Націй, а саме: «Заключні зауваження Комітету з прав людей з інвалідністю щодо об’єднаної, другої та третьої періодичних доповідей України від 5 вересня 2024 р.»,. Зокрема у п.54, п.55 зазначеного документу Комітет ООН по правам осіб з інвалідністю застерігає державу Україна від прийняття законопроекту 5344-д про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю,

Враховуючи вищевикладене та з метою захисту прав людей з інвалідністю просимо Вас скористатись правом вето і не підписувати законопроект №5344-д та повернути його з зауваженнями, зокрема, щодо:

  • врегулювання питання визначення конкретних джерел фінансування для заходів, фінансування яких скасовується законопроектом №5344-д;
  • врегулювання питання податкових пільг для існуючим підприємствам громадських об’єднань осіб з інвалідністю.

Сподіваємось на Ваше розуміння та підтримку.

З повагою,
Перший заступник Голови Українського товариства сліпих Сергій КІТ.

Щодо недопущення прийняття законопроєкту 5344-Д у другому читанні і в цілому!

Шановні народні депутати!

Після того як народні депутати України на початку минулого року відмовилися приймати скандальний, протиправний і деструктивний проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю» (реєстраційний № 5344-д) (далі – законопроєкт 5344-д), який порушує багато норм чинного законодавства по підтримці людей з інвалідністю та положень Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, постановою Верховної Ради України від 23 лютого 2023 року № 2935-IX даний законопроєкт було направлено до Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів для підготовки на розгляд у повторному першому читанні.

Весь цей час люди з інвалідністю та їх об’єднання сподівались, що законопроєкт 5344-д буде покращений з урахуванням їх пропозицій таким чином, щоб не порушувались їхні права.

Після тривалих дискусій з фракціями та обіцянок голови Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Г. М. Третьякової, що всі скандальні, протиправні і деструктивні положення законопроєкту 5344-д будуть вилучені із його тексту, цей законопроєкт був прийнятий Парламентом України 30 травня 2023 року у першому читанні.

Тривалий час керівництво Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів обговорювало, вірніше буде сказати удавало, що обговорювало, пропозиції громадських об’єднань осіб з інвалідністю до законопроєкту 5344-д і надавало обіцянки щодо врахування пропозицій громадянського суспільства.

Так, після декількох переносів розгляду законопроєкту 5344-д, 17 січня 2024 року на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів була представлена порівняльна таблиця до відповідного проєкту Закону.

Громадські об’єднання і людей з інвалідністю шокувала така поведінка народних депутатів і порівняльна таблиця, оскільки в цій таблиці було зазначено, що враховано тільки 11 комітетських поправок, а інші понад дев’ятсот поправок опрацьовуються, хоча насправді ніхто вже не збирався ні опрацьовувати, ні враховувати пропозиції громадянського суспільства у сфері захисту прав людей з інвалідністю.

Виходить 15 засідань робочої групи по 3-4 години, що відбулися при Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, на яких обговорювалися всі ці понад дев’ятсот поправок із громадськістю з метою пошуку компромісу, – це все була «вистава»!? Насправді громадські організації людей з інвалідністю України увесь цей час відчували формальність їх залучення до доопрацювання законопроєкту 5344-д і врешті-решт це підтвердилося таким ганебним результатом!

Сьогодні люди з інвалідністю та їх об’єднання зрозуміли, що їх обманули та понад дев’ятсот поправок були просто відхилені, а голова Комітету Верховної Ради України Г.М. Третьякова 17 січня 2024 року без всякого попередження та обговорення поставила законопроєкт 5344-д на голосування з рекомендацією депутатам прийняти цей проєкт Закону у другому читанні та в цілому.

10 червня 2024 року на засідання Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів представників громадських об’єднань осіб з інвалідністю взагалі не запросили.

Таким чином, безсовісно використали та ввели в оману не тільки людей з інвалідністю та їх об’єднання, а й народних депутатів України, адже під час голосування у першому читанні народним депутатам було обіцяно доопрацювати законопроєкт 5344-д таким чином, що будуть вилучені всі його скандальні, протиправні і деструктивні положення, щоб не порушувати права людей з інвалідністю та не погіршувати їх соціальну підтримку і працевлаштування.

ЗВЕРТАЄМО УВАГУ, ЩО ЗАКОНОПРОЄКТОМ ПО СУТІ ЗАПРОВАДЖУЄТЬСЯ НОВИЙ ПОДАТОК, В ТОМУ ЧИСЛІ ДЛЯ ПІДПРИЄМСТВ, УСТАНОВ ТА ОРГАНІЗАЦІЙ БЮДЖЕТНОЇ СФЕРИ, У ВИГЛЯДІ ЦІЛЬОВОГО ВНЕСКУ ЗА НЕ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ І РОБИТИ ЦЕ БУДЕ ПОДАТКОВА СЛУЖБА! НЕВІДВОРОТНІСТЬ СПЛАТИ ТАКОГО «ПОДАТКУ» ОСОБЛИВО МАТИМЕ НЕГАТИВНІ НАСЛІДКИ ДЛЯ БЮДЖЕТНОГО СЕКТОРУ, АДЖЕ ЗАМІСТЬ ВИПЛАТИ ЗАРПЛАТ БЮДЖЕТНИКАМ, КОШТИ СПРЯМОВУВАТИМУТЬСЯ НА ЙОГО СПЛАТУ.

Крім того, законопроєкт 5344-д, зокрема:

– звільняє велику кількість роботодавців приватного сектору від обов’язку працевлаштовувати людей з інвалідністю. До числа таких роботодавців потраплять суб’єкти із найбільшою кількістю нещасних випадків/професійних захворювань на виробництві. Зазначені суб’єкти давно про це мріяли, але тридцять років не могли реалізувати ці протиправні ініціативи через соціально значиму позицію минулих каденцій парламентів України;

– декларує євроінтеграційність, хоча насправді лише імітує впровадження стимулюючих механізмів для роботодавців щодо працевлаштування осіб з інвалідністю та розширення можливостей для зайнятості цієї категорії осіб. Більшість того, що подається з цього приводу у якості «новацій» є переформульованими та/або спотвореними нормами чинного законодавства, які вже зараз можна реалізувати, але Мінсоцполітики та Фонд соціального захисту просто на це не виділяють кошти. Життєздатність цих «новацій» нереалістична і це в Україні, в якій проблеми людей з інвалідністю надзвичайно гостро постали в результаті військової агресії росії;

– скасовує (з дати набуття чинності) фінансову підтримку, для сотень діючих підприємств громадських об’єднань осіб з інвалідністю, які сьогодні забезпечують роботою тисячі людей з інвалідністю, в тому числі тих підприємств, які забезпечують своєю продукцією Збройні Сили України;

– скасовує (орієнтовно з 01.01.2025) податкові пільги для сотень підприємств громадських об’єднань осіб з інвалідністю, які сьогодні забезпечують роботою тисячі людей з інвалідністю;

– скасовує норми щодо друку літератури шрифтом Брайля для незрячих громадян України та механізму фінансування виробництва такої літератури. При цьому в законопроєкт включено декларативні положення, що держава забезпечуватиме виготовлення аудіокниг та друк літератури шрифтом Брайля. Не вказано ні хто саме відповідатиме за це, ні за рахунок яких коштів то здійснюватиметься;

– створює видимість обов’язковості надання особам з інвалідністю соціальних послуг (соціального супроводу на робочому місці, персонального асистента, перекладу жестовою мовою та інші). Відповідні норми виписані таким чином, що не дають чітко зрозуміти хто та яким чином повинен забезпечити обов’язковість надання таких послуг – роботодавці чи держава, а від так це чергова профанація;

– скасовує фінансування навчання, соціальної, професійної, фізкультурно-спортивної та трудової реабілітації осіб з інвалідністю (виключається визначення трудової реабілітації осіб з інвалідністю та цілу статтю про даний вид реабілітацію). Нонсенс – законопроєктом щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю виключаються із законодавства норми щодо трудової та інших видів реабілітації та їх фінансування, замість того, що б стандартизувати та розвивати ці види реабілітації;

– узаконює звільнення працівників, з якими стався нещасних випадок/професійне захворювання на виробництві. Роботодавець, який не бажає продовжувати трудові відносини з постраждалими на виробництві, може звільнити їх, сплативши таким працівникам трикратний розмір середньої заробітної плати за шість місяців;

– декларує податкові пільги та фінансову підтримку для неіснуючих підприємств трудової інтеграції та підприємств захищеного працевлаштування.

Це далеко не весь перелік недоліків законопроєкту 5344-д.

Законопроєкт 5344-д не відповідає Бюджетному та Податковому кодексам України, Регламенту Верховної Ради України, оскільки вказаними кодексами не передбачені положення, що декларуються проєктом закону. Реалізація відповідного закону неможлива без внесення змін до великої кількості кодексів і законів України.

До законопроєкту 5344-д не додані ніякі фінансово-економічні розрахунки. І тому деякі новації можуть призвести до критичних наслідків.

Головне юридичне управління Апарату Верховної Ради України має численні зауваження до законопроєкту 5344-д і резюмуючий висновок, що «проект потребує доопрацювання…».

З урахуванням вищезазначеного віримо, що Ви дослухаєтеся до аргументованих пропозицій громадських об’єднань і самих людей з інвалідністю, яких в нашій країні стає все більше і більше, та підтримаєте нас!

Ми громадяни України з інвалідністю, яким сьогодні неймовірно важко жити!

Ми втомилися від недолугих експериментів!

Вимагаємо узгоджених із нами рішень!

Ми сподіваємось на Ваше розуміння і підтримку неприпустимості порушення прав людей з інвалідністю!

На підставі зазначеного та констатуючи порушення Конституції України, Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, Бюджетного та Податкового кодексів України, регламенту Верховної Ради України, вчергове звертаємось до Вас з проханням НЕДОПУЩЕННЯ ПРИЙНЯТТЯ ЗАКОНОПРОЄКТУ 5344-Д У ДРУГОМУ ЧИТАННІ І В ЦІЛОМУ!

Голова НАІУ,
правозахисник  Валерій СУШКЕВИЧ


Українське товариство сліпих повністю підтримує і приєднується до звернення ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» до народних депутатів України з проханням недопущення прийняття ганебного законопроєкту 5344-Д у другому читанні і в цілому.